Esimene Fääri saarte ooper

Hullu mehe aias

Fääri saarte ooper „Hullu mehe aias” etendub 10-12. septembrini Tallinnas Kultuurikatlas!

Fääri saarte esimene ooper on ebatavaline ja unikaalne lavastus selles ˛anris. Helilooja Sunleif Rasmusseni ja libretist Danial Hoydali loodud ooper "Hullu mehe aias" räägib elumüsteeriumist kahe noore inimese eneseotsingute, fantaasiate ja armastuse kaudu. Värske hingamisega aegumatu ja paeluv sisu on seatud uuenduslikku vormi. Eesti lavastuse puhul on tegemist esmakordse lavastusega väljaspool Fääri saari.  Ooperit näeb Tallinnas, Kultuurikatlas 10.-12. septembrini 2008.

Sisu

Poisi ja tüdruku kohtumise lugu, aga sel korral ebatavalises ja unikaalses lavastuses. Esmakordselt on meil võimalus kogeda Fääri saarte ooperit ja külastada helilooja loengut!

Helilooja Suneleif Rasmussen ja libretist Danial Hoydal on loonud Fääri saarte kirjaniku William Heinseni lühijutul põhineva ooperi, mis jutustab poiss Marseliusest, kes kohtab „hullu” mehe aias tüdrukut Stella Christinat.

Müstiline „hull” mees Jordanson on jutustuses keskne karakter hoolimata sellest, et tal puudub kogu ooperi vältel aktiivne tegevus. Kuid kogu jutustus põimub tema ümber, samuti areneb läbi ooperi noorte arusaam ja tunnetus temast. On ta hull? Milline on tema minevik? Kas tal on üleloomulikke võimeid? Kas ta on üldse olemas? Need küsimused muutuvad  noortele üliolulisteks. Oma vastuste otsingutes nendele küsimustele leiavad nad iseend ja sõnastavad ning määratlevad omavahelise suhte. Me jälgime nende arengut, fantaasiaid ja võitlust elu müsteeriumis toime tulemiseks, noorukiiga ja armastust hullu mehe aia sünges valguses

 

Koosseis

 

Hullu mehe aias on kaasaegne kammerooper, mida esitab 15-liikmeline muusikute ansambel, kaks näitlejat, kolm lauljat ja kaks tantsijat.

 

Lavastaja- Robert Annus

Muusikaline juht- Veronika Portsmuth

Koreograaf- Triin Reemann

Valguskunstnik- Airi Eras

Helikunstnik- Kaspar Karner ja Tanel Klesment (Eesti Rahvusringhääling)

Videokunstnik– Lauri Sepp (Von Krahli Teater)

Lavakujunduse ja kostüümide kunstnik - Samal Blak (Fääri saared)

 

 

Lauljad

 

Stella-Christina- Pirjo Püvi

Marselius- Risto Joost

Jordanson- Aare Kruusimäe

 

Näitlejad

 

Stella-Christina– Liis Proode

Marselius– Kristo Viiding (Eesti Draamateater)

 

Tantsijad

 

Triin Reemann

Silver Elvest

 

 

 

Ainulaadne ooper

 

Teose tegelaskujude käsitlus on võrreldes traditsioonilise ooperiga ebatavaline. Selle asemel, et kasutada soprani ja tenori soliste ka näitlemises on Marseliuse ja Stella Christina rolle mängimas hoopis tekste esitavad näitlejad. Lauljad (tenor ja sopran) on siiski sisuliselt tugevalt ühendatud näitlejatega kui tegelaskujude alter egod või nende nö. sisemine hääl. Muusikaliselt asendavad solistide traditsioonilisi aariaid tekstita muusika ja haprad, üksikutel sõnadel põhinevad meloodiad.

 

Hoolimata muusikalisest nimetusest ooper, lähenetakse siin julgelt draamanäidendi ˛anrile. Kogu tegevuse sisuline pool kantakse ette peamiselt näitlejate poolt. Samuti on läbi ooperi kandev roll ka koreograafial.

 Teos on tellitud 2001.aastal instrumentaalansambli Aldubarani poolt. Menukas ja kriitikute poolt kõrgelt hinnatud maailma esiettekanne toimus Fääri saartel, Torshavnis, Põhjamaade Majas 12.oktoobril 2006.

 

Esiettekandel Fääri saartel 2006. aastal seoti ooperi produktsioon haridusprogrammiga. Ka Eestis tutvustatakse just läbi selle teose ooperit kui põnevat ja võimalusterohket muusika˛anri. Sellega seoses toimuvadhelilooja Sunleif Rasmusseni  loengud Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias.Eestis on õpilastel, õpetajatel ja huvilistel võimalik osaleda helilooja loengus ooperist ja Fääri saarte muusikast 8. septembril kell 12.30 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Loengust osavõtt on prii!

 

 

 

Ooperi ingliskeelne lehekülg: www.themadmansgarden.com

 

Piletid Piletilevist http://www.piletilevi.ee/est/piletid/?productID=7090

 

Täispilet 290.-, sooduspilet õpilastele ja üliõpilastele 175.-

Reval Hotels First Client kaardiga pilet 250.-

Gruppidele alates 6 inimesest kehtib soodushind 175.-!

Õpilasgruppidele kehtib erihind! Soovi korral kontakteeruda Grete Kodi grete@norden.ee   tel  5059223       

 

 

Etenduse algus kell 19, sissepääs alates kell 18.15.

 

 

 

 

 

 

 

Muusika Sunleif Rasmussen/ Libreto Danial Hoydal (William Heineseni ainetel), kestvus u 1 tund