It Is Getting So Dark 2014

KammerooperSilmapaistva, mitmeid auhindu pälvinud ning maailmas ühe enim esitatava eesti kaasaegse muusika helilooja Helena Tulve (1972) loodud kammerooper põhineb Jaapani keisri õukonnadaami ja kirjaniku Sei Shonagoni (966–1017/1025) tuntuima teose, Padjaraamatu tekstil (selle tõlgitud versioonil inglise keelde). Teos on olnud esimeseks sammuks eesti heliloojate seas ooperižanri uute radade leidmisel.

Tegemist on omalaadse tekstide kogumiga, kuhu on ülesse tähendatud luulet, ümbruskonna jälgimise märkusi, salajutte ja kaebusi. Seda kõike ühe naise pilgu läbi. Õrnad ja tundelised, samas emotsiooniküllased tekstilõigud on Tulve poolt meisterlikult muusikasse sulatatud, tekitades erikihilisi helipalette ning ühendades eri ajastute ning maailmaosade sügavamat elutunnetust. Seejuures esitab teos traditsioonidest lahtimurdva muusikalise väljakutse ka esitajatele.

Kammerooperi  esituskoosseisu kuuluvad 14 naislauljat, kes ühtlasi on ka teoses esinevate solistide rollis. Naishääli on saatmas kammerlik 6-liikmeline instrumentaalansambel.

Lauljad:

Ülle Tuisk
Anneli Metsik
Maarja Leemet
Lili Kirikal
Greesi Langovits
Silja Uhs
Kristiina Under
Evelin Ester
Tiiu Kütson-Janke
Triin Jaago
Annely Leinberg
Mari Calling
Sirlen Rekkor
Kristel MArand

Instrumentaalansambel:
Harf Eda Peäske
Flööt (alto, picc.) Marion Aruvee
Metsasarv Vigo Uusmäe
Vioola Mari Aasa
Kontrabass Tiit Pärtna
Löökpillid Maarja Nuut